
fr. l’art culinaire, aneb jak vaří gulášek Ivana Sekyrová
Veselí a euforie nad výkonem Ivany Sekyrové nebere zatím konce. Každá vlnka se ale jednou promění v klidnou hladinu a běh života se vrátí do obvyklého rytmu klidu pohody, k němuž patří i sousto dobrého jídla. Dobré jídlo si žádá kvalitního kuchaře, ale i odpovídající kvalitní ingredience. Odhalme tedy některé z nich, jež daly kulinářské chutě výkonům Ivany Sekyrové v posledních letech.
Ingredience první. Regenerace. Problém mnoha běžců a sportovců. Unavené tělo je třeba dát do pořádku. Podcenění této ingredience vede většinou ke katastrofám. Výhled na dobré jídlo končí připálením. Bazén, sauna, to je nástroj v moci téměř každého jednotlivce. Ivana měla navíc to štěstí, že potkala Honzu Baladu, sokolovského fyzioterapeuta a znalce svalů lidského těla. Do maratonského guláše přidali spolu notně tohoto koření, které ve spojení s pravidelnou před-závodní poradou dává již několik let tomuto běžeckému pokrmu správnou a lahodnou chuť. Nakonec nohy jsou základ a kdo maže ten jede.
Ingredience druhá. Zátěžové testy a laktátová křivka. Na konci roku 2010 jsme si řekli, že bychom se na věc mohli kouknout trochu i vědecky. Tepová frekvence a běh na pocit mohou být pro závodní běžce tak trochu nedovařené jídlo. Podrobnější poznání vlastního těla není až tak nemožná věc. Aleš Tvrzník, bezvadný chlapík, je jedním z dlouholetých pracovníků Vědeckého a servisního pracoviště tělesné výchovy a sportu CASRI v Praze. Slovo dalo slovo a na stole byly výsledky zátěžových testů, později i laktátové křivky. Ve spojení s několika Alešovými dobrými radami, kterým směrem je radno trénink vést, máte k dispozici zcela nové chutě běžeckého tréninku. Sporttestery, se pak stanou Vašim skutečným strážcem kuchařského umění. Vřele doporučujeme všem běžcům, kteří to s během myslí více než vážně. http://casri.cz/web/
Ingredience třetí. Hypoxický stan. Vysokohorská soustředění pro amatérské sportovce bývají spíše prostředky z říše snů. U naší šéfkuchařky tomu nebylo jinak. Ovšem jen do té doby, než jsme objevili HISPORT a jeho servis s hypoxickými stany. Josef Rajtr, další prima chlap na naší pouti běžecké gastronomie. http://www.hisport.cz/ .Vysokohorský stimulátor alias Hypoxický stan, tento zázrak, jehož účinky sice neumíme vědecky dokázat nám již 3x posloužil k odpočinku a regeneraci před důležitou sportovní akcí. Radost z vítězství a velmi dobrý pocit nám dává oprávnění prohlásit, že to funguje. Běžec tak získává možnost spát na horách, trénovat v nížinách a v klidu plnit své pracovní povinnosti. Přidá-li pak kuchař z důvodu efektivního využití vynaložených prostředků pravidelný a dlouhý spánek, zažívá běžec slastné kulinářské chutě.
Ingredience čtvrtá. Žádný labužník se neobejde bez kečupů a hořčic. Pro běžce jsou těmito ingrediencemi výživové doplňky. Nechceme dělat výhradní reklamu některému z výrobců či prodejců těchto potravinových doplňků, ale všem strávníkům doporučujeme nejprve důkladné studiu a pak pravidelné využití těchto novodobých pomocníků sportovních výkonů a strážců energií citlivého sportovního organismu. Do guláše Ivany patřili v poslední době výrobky firmy DEXTRO ENERGY a NUTREND.
Guláš Ivany Sekyrové má určitě ještě mnoho přísad. Dobrý kuchař dobře vaří, protože všechno dokáže ve správnou dobu správně smíchat. Drobet přidá, drobet ubere. Kolik je drobet ví ale jen on sám.
Jako předkrm doporučujeme například článek Radka Narovce na behej.com
http://www.behej.com/clanek/8794-uspech-ivany-je-zivou-vodou-pro-cely-cesky-beh
Jako zákusek doporučujeme například článek Zdenka Plachého z Karlovarského deníku
http://karlovarsky.denik.cz/ostatni_region/sekyrova-pojede-na-olympiadu-20120418.html
22. 09. 2024